Byty na prenájom

Keď sa rozhodneme, že momentálne nie je vhodná situácia na zadlženie svojej osoby, že nie sme schopný splácať hypotéku (trebárs nemáme istú prácu, nevieme presne či chceme v danom meste ostať dlhodobo, nemáme predstavu o tom aký veľký má náš byt byť), potom je najideálnejším riešením práve prenájom bytu.

Pokiaľ sme v opačnej situácii, a síce, že sme prenajímatelia nie nájomníci, potom vás istotne inšpiruje pár rád ako a komu prenajímať svoj byt.

Pre nájomníkov:

Je pre vaše dobro nevyhnutné overiť si niekoľko faktov:

1) Vlastníctvo: Vždy si overte či byt, ktorý daná osoba prenajíma, je v jej vlastníctve, čiže či je oprávnená ho prenajímať! Aby vám niekto jedného dňa nezaklopal na dvere  a nevyhodil vás so slovami, že tam býva a čo tam pohľadávate. Na overenie slúži výpis z katastra.

2) Zmluva: Podpíšte len takú zmluvu, ktorá obsahuje:

  • dátum odkedy a dokedy je byt vo vašom  dočasnom vlastníctve
  • vaše a prenajímateľove presné osobné údaje (aj rodné číslo)
  • presnú sumu a spôsob splácania(dátum splatnosti, čiastka, číslo účtu a forma)
  • čo prenájom bytu sprevádza (povinnosti, práva)
  • rozmery bytu a zložky zarátané v cene (trebárs energie, internet...)
  • podpisy oboch strán a dátum


3) Preukázanie totožnosti danej osoby: Dôkaz o tom, že je tým za koho sa vydáva a nezabudnite si vypýtať všetky kľúče a náležitosti, ktoré súvisia s prenájmom bytu.

Pre prenajímateľov:

Ako prenajímateľ musíte byť rovnako obozretný ako keby ste si byt prenajímali vy sám. To znamená, platí prevažne to, čo pre nájomníkov. Avšak, okrem presne určených pravidiel si do zmluvy nezabudnite zakomponovať, čo v prípade:

  • poškodenia nábytku, elektroniky alebo inej časti vášho bytu
  • vandalizmu a opakovaného neprístojného  správania sa  v súvislosti so susedským spolunažívaním
  • že sa nájomníci rozhodnú odstúpiť v prípade, že vás neupozornili dopredu, čím Vám nedajú možnosť nájsť si iného nájomníka).

Nikdy sa nedohadujte len ústnou formou! Je to dohoda, ktorá mnohokrát neobstojí a v prípade škody alebo nejakého problému sa nemáte „čím oháňať". Vždy si všetky požiadavky napíšte do zmluvy a s nájomníkmi ich pred podpísaním zmluvy riadne prekonzultujte. Aby vedeli „do čoho idú“.

Samozrejme, tu sa predpokladá s uvedomelosťou a určitou inteligenčnou úrovňou nájomníkov. S tým sa spája naša ďalšia rada. Vyberajte nájomníkov aj podľa toho, ako na vás pôsobia. Či sú to na pohľad slušní, sympatickí ľudia.

Ale zahľaďte sa poriadne. Ak sa človek poriadne díva, aj prvý dojem zaváži a veľa o človeku napovie. Preskenujte tých, ktorým prenajímate svoj byt či dom, aby ste potom neľutovali.

Zhrňujúc, prenájom nehnuteľností nie je až taká „sranda“ ako sa zdá byť. Dajte si preto vždy pozor, komu a za akých podmienok byt či dom prenajímate, aby ste v konečnom dôsledku neplakali do vankúša.